نگارش 97 متوسطه

قابل توجه مدارس متوسطه

نگارش 97 آمد

احتمالا از مدارس دوباره ارسال خواهند خواست

ولی اصل مطلب تغییرات مهم در سناد است

و به زودی مشکل دانش آموزان افغانی برای همه دوره ها حل می شود

دوستانی که نگران بودند شاید کمی خوشحال شوند

در دبیرستان هم که کد دانش آموزان باعث ایجاد تکرار دانش آموز شده بود

و باعث سردرگمی شده بود حل می شود.

عملیات ارسال و دریافت اطلاعات

در این نگارش عملیات مربوط به ارسال اطلاعات  از منطقه به استان و نیز از استان به ستاد و همچنین دریافت اطلاعات منطقه در استان و دریافت اطلاعات استان در ستاد بطور کلی باز نویسی شده است تا مشکلاتی از قبیل سرعت دریافت اطلاعات و همچنین بروز خطای کمبود حافظه در هنگام ارسال اطلاعات به سطوح بالاتر مرتفع گردد . لذا مناطق مجری میبایست حتما نسخه جدیدی از ارسال اطلاعات خود را با این نگارش تهیه و ارسال نمایند و سطوح استانی و ستادی قادر به دریافت فایل هایی که با نگارش های قبلی ارسال گشته اند نمی باشند

 

  • ·       دریافت سوابق از سناد

 

در جهت بررسی مشکلاتی که از جانب استان ها و مناطق کشور در مورد دریافت مشخصات فردی دانش آموزان از سیستم سناد مطرح میشود در تاریخ 14/8/91 جلسه ای با حضور متولیان سایت سناد برگزار گردیده و در موارد زیر توافقاتی صورت گرفته است.این توافقات در نگارش های جدید سیستم های دانش آموزی اعمال گشته و در فایل های جدید تولید شده توسط سناد نیز رعایت خواهد شد:

 

1-    در مورد ثبت نام اتباع بیگانه و نحوه کد دادن و تایید مشخصات آنها قرار بر این شد که مسایل مربوط به تخصیص کد برای این دسته از دانش آموزان با رعایت موارد زیر توسط سایت سناد انجام گیرد:

 

-        تضمین عدم تخصیص کد تکراری به اتباع بیگانه

 

-        قرار گرفتن کدها در دامنه اعداد 11 رقمی

 

-        تضمین اینکه کد تخصیص داده شده نتواند به عنوان کد ملی به یک فرد ایرانی اختصاص یابد

 

-         برای اجتناب از تکراری شدن کد تخصیص داده شده به اتباع بیگانه با کدهای موجود در سیستمهای دانش آموزی سایت سناد تمامی کدهای جدید را با ارقام 8 یا 9 شروع نماید.

 

-         این کد ها و مشخصات فردی به سیستم های دانش آموزی ارسال  و عینا توسط آنها  استفاده  گردد . 

 

-        در مورد اتباعی که قبلا در سیستم های دانش آموزی ثبت نام شده و از آن سیستم ها کد گرفته اند محلی در سایت سناد پیش بینی گردد که کاربران بتوانند برای اجتناب از تولید کدهای تکراری در سیستم های دانش آموزی عین همان کد قبلی را در سیستم سناد معرفی کنند تا سناد نیز همان کد قبلی را به او اختصاص داده و به سیستم های دانش آموزی  بازگرداند. این مسئله باید به صورت واضح و شفافی در صفحات ورود اطلاعات سایت سناد به اطلاع کاربران رسانده شود.

 

 

 

2-    در مورد دانش آموزان ایرانی در مقطع متوسطه که به علت تغییر  شناسنامه سری و سریال شناسنامه آنها جدید شده است برای اجتناب از تولید کد تکراری مقرر شد برای این دانش آموزان مانند اتباع بیگانه در سایت سناد محلی تعبیه گردد که کاربران سایت  بتوانند برای آنها کد دانش آموزی موجود در سیستم دانا را عینا وارد نموده و سایت سناد آن کد را عینا به سیستم دانا برگرداند تا از تولید کد دانش آموز تکراری جلوگیری به عمل آید

 

3-    با توجه به بند های فوق، به منظور تشخیص این دانش آموزان از سایرین مقرر شد در سیستم سناد در هنگام ارسال اطلاعات در فایل تولیدی خود یک ستون جدید به رکوردهای مشخصات فردی موجود در این فایل اضافه کند ودر این ستون جدیدی این دسته از کدها را برای استفاده در سیستم های دانش آموزی قرار دهد .محتوای این فیلد جدید برای سایر دانش آموزان صفر خواهد بود.

 

 

 

4-    دانش آموزانی در سیستم های مدرسه ای وجود دارند که یا فارغ التحصیل شده اند ، یا ترک تحصیل و یا اخراج شده و یا فوت کرده اند و یا به هر علت دیگری در سال جاری در مدرسه ثبت نام نکرده اند . این عدم ثبت نام باعث شده است تا مشخصات آنها در سایت سناد نیز وارد نشود و لذا بطور طبیعی از سناد به سیستم های دانش آموزی نیز ارسال نمی گردند . از طرف دیگر این افراد در سیستم های مدرسه ای احتیاج به اصلاح مشخصات فردی خود دارند که دیگر بصورت مستقیم امکان این کار در این سیستم ها  وجود ندارد لذا این موضوع تبدیل به یک مشکل برای کاربران شده است .برای حل این مشکل تنها راه ثبت مشخصات درست آنها در سایت سناد و سپس ارسال و دریافت و جایگزینی در سیستم مدرسه می باشد. لذا مقرر شد در سایت سناد امکان ثبت مشخصات این گونه از دانش آموزان یا امکان تقاضا برای ارسال مجدد برای سیستم های دانش آموزی  با رعایت موارد زیر فراهم شود و سپس برای سیستم های دانش آموزی ارسال گردد:

 

الف – این دسته از دانش آموزان باید قادر باشند تا کد دانش آموزی صادره و مورد استفاده در سیستم مدرسه را عینا در سایت سناد وارد کرده و سیستم سناد نیز همین کد را به سیستم های دانش آموزی برگرداند.     

 

ب : رکورد های مربوط به این دسته از دانش آموزان در فایل ارسالی از سوی سناد در یک بخشمجزا قرار گرفته و ارسال شوند.

 

ج : سیستم های مدرسه ای در مورد این دسته از سوابق ارسالی فقط رکوردهایی را معتبر شناخته و تغییرات موجود در آنها را در سیستم اعمال می دارد که اولا کد د انش آموزی ذکر شده برای آنها در سیستم مدرسه وجود داشته باشد و ثانیا این سوابق در فایل سناد تاییدیه مربوط به سازمان ثبت احوال را داشته باشند .

 

 

 

5-    مقرر شد در مورد مدارس متوسطه در سایت سناد در هنگام تولید فایل ارسال سوابق از درج دانش آموزان مربوط به پایه های پیش دانشگاهی در این فایل اجتناب شود.

 

 

 

6-    در مورد مقطع پیش دانشگاهی توافقات زیر به عمل آمد  : 

 

الف – سوابق ذکر شده حتما در کد مدرسه مجزا و متفاوت از کد مدرسه عادی مربوط به سه ساله متوسطه ارسال گردد.

 

ب – برای مقطع پیش دانشگاهی فایل ارسال سوابق مجزایی تولید و ارسال گردد . یعنی در سایت سناد بخش مجزایی برای ارسال فایل برای مقاطع پیش دانشگاهی وجود داشته باشد.         

 

ج – برای ثبت کد مجزای پیش دانشگاهی در سناد میتوان از امکان تغییر کد مدرسه که از قبل در سایت سناد وجود داشته است استفاده نمود

 

7-    درمورد ارسال سوابق مربوط به دانش آموزان دارای شناسنامه المثنی یا طبق توافقات و جداول سال گذشته عمل شود و یا تمامی انواع المثنی ها با هر عددی و یا هر عبارتی که در سناد ثبت شده است صرفا با عبارت "المثنی" با شماره مورد نظر المثنی به جای ردیف  به سیستم های دانش آموزی ارسال گردند .

 

8-    مقرر شد در مورد ثبت نام مربوط به دوره دی ماه متوسطه امکان درج در سناد را داشته و سپس با فایلی با پسوند سال و دوره ای مشابه با عدد 9103 فقط برای ثبت نام شدگان دی ماه برای سیستم های مدرسه ارسال گردد.

 

9-    مقرر شد امکان ارسال انتخابی برخی از دانش آموزان از جانب سایت سناد به سیستم مدرسه وجود داشته باشد تا در صورت اعمال اصلاحیه و یا تغییر از طرف کاربرمدرسه در سایت سناد کاربر مجبور نباشد تا مجددا کل سوابق دانش آموزان ثبت نام شده در این سال و دوره را از سناد تحویل گیرد . فایده دیگر این کار نیز این است که دریافت اطلاعات برخی مدارس از سناد نیز که فقط بخاطر وجود چند رکورد خطا در فایل ارسالی معطل مانده است با عدم انتخاب موقت آن دانش آموزان و ارسال بقیه سوابق مرتفع می گردد .

 

 

 

10-مقرر شد از ارسال برخی رکوردهای غلط که ممکن است به علت خطای سیستمی ارسال شده باشند مثلا رکوردهایی با کد ملی خالی اجتناب گردد.

 

11-چون برخی توافقات اشاره شده در بالا منجر به تغییر محتوا و حتی تغییر در استراکچر فایل های ارسالی از سناد می گردد و در جهت امکان تمایز بین این فایل ها با فایل های قدیمی قرار شد تا پسوند فایل های ارسالی جدید به PJ1  تغییر پیدا نماید.

 

12-شرکت پژوهش درخواست نمود تا به علت درخواست های مکرر مدارس در صورت امکان در فایل های جدید ارسالی در کنار مشخصات سجلی دانش آموزان در اولویت اول آدرس دانش آموز و در اولویت بعدی عکس آنها نیز برای سیستم های دانش آموزی ارسال گردد

 

 

/ 4 نظر / 10 بازدید
رضا

سلام در برنامه توصیفی با اینکه پایه ششم تعریف شده وثبت نام انجام گرفته وقتی به قسمت چاپ لیست نمره می رویم خبری از پایه ششم نیست . آیا با نگارش بعدی درست می شود ؟

محمد حسین مسلمان

با سلام و خسته نباشید خدمت همکار گرامی اگه رمز برنامه توصیفی را فراموش کرده باشیم و بدون استفاده از بک آپ های گذشته چطوری میشه رمز برنامه را به همان رمز اولیه ( 1 ) برگردانیم ؟

سلام آیا بهتر است بک آپ را در درایو d حتما ذخیره کنیم تا با احتمال ویروسی شدن سیستم ، آنها از بین نروند یا فرقی ندارد؟ ممنون از شما

معاون

سلام وخسته نباشیدو ممنون از وبلاگ بسیار مفید شما. یه سئوال داشتم اگه زحمت نیست جواب بدین. چه مدارکی در مقاطع مختلف(ابتدائی -راهنمائی -متوسطه و پیش دانشگاهی) رو باید تمبر زد؟